04 OCAK 2015 PAZAR

Everest Dağcılık ve doğa sporları kulübü olarak, doğa yürüyüşlerimiz sonrasında bu defa tarih ve kültür yürüyüşü yapmaya karar verdik.

Tarih ve kültür turumuzu toplam da 12 Km mesafedir. Parkur kolay olup tüm doğa severleri bu tarih kokan yürüyüşe bekliyoruz.

Etkinlik Programı
07:00 Toplanma
07:15 Hareket (İller bankası kavşağı Groseri market önü)
10:00 Uzuncaburç'a varış
16:30 Adana'ya hareket
19:30 Adana'ya varış

Not: Yolumuzun uzun olması nedeni ile sabah kahvaltısını araçlarda soğuk sandviç ve çay ile yapacağız. Kahvaltı bedeli ücrete dahil edilmiştir. Yolda alışveriş molası verilmeyecektir. Tüm katılımcılar öğlen yiyeceklerini evlerinden getirecekledir. Kulüp kuralları çerçevesinde kamp ateşi yakı...lamamaktadır

Ücret:
Üye : 40 TL, Misafir 45 TL

Detaylı bilgi ve rezervasyon;
Fatih KURT 0532 782 06 50
www.everestdagcilik.com
info@everestdagcilik.com

Uzuncaburç hakkında;
Silifke'nin 30 km. kuzeyinde, bugünkü Uzuncaburç Köyü'nün kapladığı sit alanı, Hellenistik Çağda Olba'nın (Ura) ibadet yeri idi.
Bugün Ura olarak tanınan Olba kenti, Uzuncaburç'un 4 km doğusunda önemli bir yerleşim yeri olup, halkın ibadet ettiği Zeus Tapınağı Uzuncaburç'ta yer almaktaydı.
Ancak Romalılar yöreye egemen olduktan sonra M.S I. yüzyılın sonlarına doğru Zeus Tapınağı'nın bulunduğu yere özel önem vererek, burasını Olba'dan ayırıp Diakaiseria adıyla bağımsız bir site haline getirmişlerdir. Nitekim burada Zeus Tapınağı ile kent burcu dışında kalan bütün mimari yapılar, Roma dönemine aittir.
Bizans döneminde de burası yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

Olba Krallığı hakkında,

Uzuncaburç'un 4 km doğusundaki Ura, Helenistik dönemde Olba Krallığı'nın merkezi ve önemli bir ticaret şehri idi. Bir tepenin üzerinde kurulmuş bulunan antik kentten günümüze kadar gelebilmiş kalıntılar arsında çeşme binası, su kemeri, evler, tiyatro ve nekropol bulunmaktadır.

Buradaki en önemli yapıtlardan biri olan çeşme binası Septimus Severus (İ.S. 193 - 211) zamanında yaptırılmıştır. Lamus Deresi'nden alınan su kanal, tünel ve akuadüklerle bu çeşmeye akıtılıyordu.

Facebookta Paylaş