UZUNCABURÇ / ROMA YOLU / OLBA KRALLIĞI / OLBA VADİSİ / ADAMKAYALAR

24 Aralık 2017 Pazar

Everest Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü olarak, doğa yürüyüşlerimize tarih kokan bir yürüyüşe hazır mısınız ? Tarih kokan 12 km lik kolay bir yürüyüş parkuru sizleri bekliyor. Tüm doğa severleri ve fotoğrafçıları etkinliğimize bekliyoruz.

Uzuncaburç da fotoğraf ve çevre yürüyüşü yaptıktan sonra roma yolundan olba krallığına geçiyoruz. Olba krallığında kısa bir mola sonrasında olba vadisindeki vadi içi yürüyüşten sonra araçlara binerek Adam Kayalara gideceğiz. Yolun uzun olmasından dolayı etkinlik bitiminde ateş yakılmayacaktır. Tüm katılımcılar sabah kahvaltılarını ister evlerinde yapabilirler, isterlerse araç içinde yapabilirler. Öğlen yemeklerinizi ve diğer kullanacağınız gıda-içeceklerinizi etkinlikten önceki gün çantanıza koymayı unutmayınız. Yolda alışveriş molası için durulmayacaktır. Öğlen yemeği yürüyüş bitindeki molada olacaktır. Etkinlik detayları aşağıdaki gibidir.

Etkinlik Programı
07:00 Kulüp binası önünden hareket (İller bankası kavşağı Groseri bitişiği)
09:30 Uzuncaburç'a varış ve yürüyüş başlangıcı
Uzuncaburç, roma yolu, olba krallığı, olba vadisi ve Adam kayalar yürüyüşü..
17:00 Adana'ya hareket
19:30 Adana'ya varış

***ETKİNLİĞİMİZ HAZEL TURİZM İŞBİRLİĞİ İLE GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR**

*** YANINIZA ALMANIZ GEREKENLER
Yağmurluk, yedek kıyafet, mevsime uygun kıyafetler, Yürüyüş ayakkabısı, sırt çantası, en az 2 Lt su, enerji verecekler gıdalar (kuru üzüm, kuru kayısı, fındık, ceviz gibi)

Ücret: 50 TL'dir. 

Detaylı bilgi ve rezervasyon;
0532 782 06 50
www.everestdagcilik.com
info@everestdagcilik.com

Uzuncaburç hakkında;
Silifke'nin 30 km. kuzeyinde, bugünkü Uzuncaburç Köyü'nün kapladığı sit alanı, Hellenistik Çağda Olba'nın (Ura) ibadet yeri idi.
Bugün Ura olarak tanınan Olba kenti, Uzuncaburç'un 4 km doğusunda önemli bir yerleşim yeri olup, halkın ibadet ettiği Zeus Tapınağı Uzuncaburç'ta yer almaktaydı.
Ancak Romalılar yöreye egemen olduktan sonra M.S I. yüzyılın sonlarına doğru Zeus Tapınağı'nın bulunduğu yere özel önem vererek, burasını Olba'dan ayırıp Diakaiseria adıyla bağımsız bir site haline getirmişlerdir. Nitekim burada Zeus Tapınağı ile kent burcu dışında kalan bütün mimari yapılar, Roma dönemine aittir.
Bizans döneminde de burası yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

Olba Krallığı hakkında,
Uzuncaburç'un 4 km doğusundaki Ura, Helenistik dönemde Olba Krallığı'nın merkezi ve önemli bir ticaret şehri idi. Bir tepenin üzerinde kurulmuş bulunan antik kentten günümüze kadar gelebilmiş kalıntılar arsında çeşme binası, su kemeri, evler, tiyatro ve nekropol bulunmaktadır.

Buradaki en önemli yapıtlardan biri olan çeşme binası Septimus Severus (İ.S. 193 - 211) zamanında yaptırılmıştır. Lamus Deresi'nden alınan su kanal, tünel ve akuadüklerle bu çeşmeye akıtılıyordu.

 

Facebookta Paylaş