KARAGÖL-ÇİNİLİGÖL DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

7 HAZİRAN  2020  PAZAR

EVEREST DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ

*** ÜCRET 90 TL

Bu doğa yürüyüşü; Pandemi sürecinde olduğumuz bu günlerde, İçişleri Bakanlığı genelgesi ve ilgili talimatlara uygun şekilde organize edilmektedir. % 50 yolcu oranı, maske kullanılmasının zorunluluğu, yürüyüş esnası dahil sosyal mesafe kuralları uygulanacaktır.

 

Doğa yürüyüşümüze Meydan mevkide 2400 metre rakımlarda başlanacaktır.. Meydan mevkiden 2650 metre rakımda Karagöle eğimli  patikadan 2.5 km yukarı doğru yürünüp Karagöle ulaşılacaktır. Karagöl den 2750 metre rakımlı Çiniligöle 1 km kadar yürüyüp Çinilgöl kenarında kısa bir moladan sonra aynı rotadan geri dönülerek toplamda 7-8 km kadar yürüyüp kamp alanımza dönülecektir. Düz yolu olan bir parkur değildir. 

Karagöl-ÇiniligölBolkar Dağları'nda Niğde ili Ulukışla ilçesi sınırları içerisinde yer alırNiğdede 2.600 m yükseklikte yer alan 100 m derinliğe sahip buzul gölüdür. Yeraltı suları ve karların erimesi ile beslenir. Suyu içmeye elverişlidir.

Dünyada sadece Toros dağlarında bulunan Toros kurbağasının yaşam alanıdır[9].Kenarları çayırlık dağ göllerinde yaşar. Şimdilik dünyada bilindiği tek yer Ulukışla Toroslarında 2560 m yükseklikteki Karagöl’ dür. Ayrıca bu gölden 100 m daha yüksekteki ve daha küçük olan Çinili Gölde ender olarak görülmesinin nedeni göl etrafındaki çayırlık kısmın yok oluşudur. Böylece çok sıcak yaz aylarında bile serinliğine doyum olmayan bu yüksek yayla gölünde yaşamını milyonlarca yıldan beri sürdürmektedir.Halk arasında diğer isminin dipsiz olarak bilindiği ve dipten kaynadığı sanılıp, siyaha çalan lacivert bir rengi vardır. Buzulların aşındırdığı ofiyolitik kayaçlar içerisinde oluşan bu göllerin siyah bir görünüme sahip olması nedeniyle çoğu Karagöl veya Çini(Çinili) göl isimleriyle tanınmaktadır.

  • Rezervasyon ve Detaylı Bilgi için;
  • 0532 782 06 50 – Fatih KURT
  • info@everestdagcilik.com


PARKUR:
Pazar Karagöl-Çiniligöl-Pilot tepe yürüyüşüne başlıyoruz. Önce Karagöle sonrası Çiniligöle yürüyoruz. İsteyen, ekipman ve performans alt yapısı uygun olan doğa sever dostlarımız ile Pilot tepeye çıkıyoruz. Kar durumuna göre pilotepeye çıkış yapılacaktır. Aynı rotadan Kamp alanımıza dönüş ve 19.00 da Adana ya varış..
Gidiş Dönüş Toplam 7-8 km mesafede parkurdur.
* Doğa Yürüyüşünü Seven ve SAĞLIK SORUNU OLMAYAN (kalp-Tansiyon vb) herkes katılabilir. Sürekli doğa yürüyüşü yapanlar ve Haftada iki gün 1 saat yürüyen herkes rahatlıkla yürüyebilir. İlk kez doğa yürüyüşüne gelenler ilk faaliyetlerinde zorlanabilirler.


PROGRAM

  • 07.15 Toplanma (İller Bankası kavşağı Groseri market önü)
  • 07.30 Hareket
  • 10.30 Yürüyüş Başlangıcı
  • 15:00 Kamp Alanına Varış
  • 17.00 Adana’ya Hareket
  • 19:30 Adana’ya varış


ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER
* ADANA DAN ULAŞIM
* TÜRSAB BELGELİ ARAÇLAR
* REHBERLİK
 
ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
GÜN BOYU YİYECEK VE İÇECEKLERİNİZ.

Alışveriş Molası : Alışveriş molası verilmeyecektir. Tüm ihtiyaçlarınızı bir gün önceden hazırlamanız gerekmektedir.
 

Sabah kahvaltısı : Pandemi süreci nedeniyle herkes kahvaltısını evlerinde yapacaktır.
 

Öğlen yemeği : Hijyen kuralları gereği, Yürüyüş bitiminde kamp ateşi yakılmayacaktır. Herkes kendi evinden getireceği gıdaları yiyeceklerdir. Yürüyüş esnasında yemeklerinizi yanınızda taşımayacaksınız. Tüm gıdalarınız araç içerisinde kalacaktır. Semaverde çay ikramımızdır. 

*** YANINIZA ALMANIZ GEREKENLER
Şapka, Güneş kremi,Yağmurluk, yedek kıyafet, mevsime uygun kıyafetler, Yürüyüş ayakkabısı, sırt çantası, en az 2 Lt su, enerji verecekler gıdalar (kuru üzüm, kuru kayısı, fındık, ceviz gibi)

 

 

Facebookta Paylaş