Demirkazık Tırmanışı (3756 m.) 

Demirkazık doruğuna ilk yaz çıkışı 17 temmuz 1927 tarihinde Dr. G. Künne ve eki­bi tarafından yapılmıştır. Demirkazık doru­ğuna yapılan ilk kış çıkışının şerefi ise Türk dağcılara ait bulunmaktadır. Demirkazık ilk kış çıkışı 29 Şubat 1969 tarihinde Dr. Boz­kurt ERGÖR ve Sönmez TARGAN tarafın­dan gerçekleştirilmiştir.

Aladağların en yüksek ikinci doruğu olan De­mirkazık tırmanışları için genel olarak So­kulupınar kamp yeri kullanılır kamp yerin­de sürekli olarak su bulunur. Sokulupınar kamp yeri Çukurbağ ve Demirkazık köyle­rine, yaya olarak yaklaşık iki saat uzaklık­tadır.

Demirkazık doruğuna güneydoğu ve güney yamaçtan yapılan normal tırmanışlar ile teknik özellik arz eden “Batı yamaç tırmanışı” bu kamp yerinden yapılır. Demirkazık güneydoğu ve güney yamaçları üzerinden yapılacak normal tırmanışlar için Narpuz vadisi kullanılır. Bu vadinin yaklaşık orta kesimine gelince, kuzeye dönülerek, güney yamaç üzerinden doruk çıkışı yapılır. İstenirse narpuz vadisinin sonuna kadar yürüyüşe devam edilebilir. Vadi sonunda “Kızılçarşak” aşılarak boyuna varılır. Zirveye giden sırtın güneydoğu sırtı takip edilerek doruğa ulaşılır. Doruk çıkışından sonra çıkış yapılan yoldan tekrar kamp yerine varılır. Normal koşullarda doruk çıkışları 8-10 saat sürer. Bazı ekipler, Narpuz vadisine girişten ve dar bir boğazı geçtikten sonra 2500 metrede ara kamp yaparlar. Kayacık olarak bilinen ve vadinin sağ yamacında yeralan bu kesimde sürekli olarak su bulunur. 

PROGRAM
22 TEMMUZ CUMARTESİ
12:00 Adana'dan Hareket (İller bnksı kavşağı, groseri market önü)
15:00 Çamardı'ya varış ve ihtiyaç molası
17:00 Sokullupınar Kamp alanına varış

23 TEMMUZ PAZAR
02:30 Klasik Rotadan Zirveye Hareket
10:00 Zirveye varış.
11:00 Zirvede hareket
15:00 Kamp Alanına varış

Everest Dağcılık Kulübü, Türkiye Dağcılık federasyonuna tescillidir.


Not: Tırmanış teknik olup, tırmanış eğitimi almış olma şartı vardır. Etkinliğimize katılım için lisans zorunluluğu vardır.
 

Teknik Malzemeler:
Emniyet Kemeri, Kask, yardımcı ip, 2 adet kilitli karabina, ATC

İLETİŞİM

0532 782 06 50 – Fatih KURT

info@everestdagcilik.com

www.everestdagcilik.com

Facebookta Paylaş